Tématické filmy

Možnosti uměleckého vyjádření i vyprávění příběhů jsou dnes mnohem dál než dřív. Kinematografie je unikátním spojením zvuku, obrazu a příběhu, které nám může o přírodě, a pohybu v ní, mnohdy říci více než jakékoli jiné médium.  Na této stránce bychom rádi vytvořili seznam zajímavých tematických filmů. K zamyšlení i pobavení. Případné tipy na další filmy posílejte na info@pohanskestopy.cz

Filmy:

Avatar, Režie: James Cameron, 2009, strhující velkofilm o souboji mimozemského přírodního národa s rozpínavým charakterem lidské civilizace. Recenze a Trailer. Zajímavou recenzi k filmu najdete taky ve věstníku PFI Imbolc 2010. Autorem článku je Eurik.

Earth, Režie: Alastair Fothergill, Mark Linfield, 2007, poutavé dokumentární film z produkce BBC o tom, kterak Země propojeným ekosystémem, kde jedna část je závislá na druhé. Recenze a Trailer.

Into the wild, režie: Sean Penn, 2007, příběh o útěku před civilizací. Dojemný příběh, skvělá filmařská práce a parádní soundtrack. „Hapiness only real when shared.“ Recenze a Trailer.

Kytice, Režie: F.A.Brabec, 2000, Filmová adaptace Erbenovy Kytice. Staré zkazky nám nejlépe poví, že příroda může být i nebezpečná a je snadné se v ní ztratit. Recenze a ukázka z filmu.

Máj, Režie F.A.Brabec, 2008, Filmové zpracování nejznámější české básně. U kritiky neobstálo, přesto dokáže na mnoha místech předat atmosféru o kterou Mácha usiloval. Především recitace Jana Třísky je skvělá. Recenze a trailer.

Muž, který sázel stromy, Režie Frédéric Back, 1987, Animované zpracování kultovní novely Jeana Giona o ohromné síle lidského ducha a jeho sepjetí s přírodou. Recenze a celý film na Youtube.

Touching the void, Režie: Kevin Macdonald (2003), hory můžou život naplnit i snadno vzít. S pořádnou dávkou vůle a pokory k hoře se dá přežít skoro všechno. Hlavní je překonat strach. Recenze a Trailer.

Valhala rising, Režie: Nicolas Winding Refn (2009), seversky animální a evropsky realistické pojetí předkřesťanské Skandinávie. Člověk jako neoddělitelná součást krajiny a jejích mýtů. Recenze a Trailer. Pěknou recenzi filmu napsal také Shevisko.

127 hodin, Režie: Danny Boyle (2010), dobrodružný příběh o znovu nabyté pokoře před přírodou. Nečekejte žádnou duchařinu, má to celkem grády. Recenze a Trailer.

Komentáře jsou vypnuty.