Rádi bychom čtenářům nabídli tipy na co nejvíce zajímavých a přínosných tematických knih nebo knih, které se hodí na cesty a toulky krajinou. Následující seznam není vyčerpávající. Pokud máte tipy na tematickou literaturu, pošlete nám je i s krátkým popisem toho, co na knize shledáváte nejzajímavějším (max 2-3 věty), na adresu info@pohanskestopy.cz. Doufáme, že se nám tímto naši „knihovnu“ podaří co nejvíce rozšířit. Děkujeme.
K zamyšlení
- Chůze, H.D. Thoreau, Dokořán 2010 – zajímavá sbírka esejí klasického autora o blahodárném vlivu chůze krajinou a návratu k přírodě.
- Krajiny vnitřní a vnější – V.Cílek, DoKořán 2005 – kniha výjimečného českého geologa a myslitele o vztahu člověka a krajiny.
- Praxe divočiny, G. Snyder, Maťa 1999 – kniha amerického esejisty, básníka a enviromentalisty o vzájemném vztahu lidské kultury a přírody.
- Stromy, F.Hageneder, Fontána 2003 – zajímavá a vyčerpávající kniha o posvátnosti a kouzlu stromů. „Matko strome – odnes mne pryč – tam – kde spočívá smysl mého života.“
- Větrné toulání, M.Nevrlý, Letokruhy 2005 – více než stovka autorových textů z toulek krajinou. „Neopakovatelná směs poetických popisů a svébytné životní filosofie.“
- Walden aneb Život v lesích, H.D. Thoreau, Paseka 2006 – dnes již legendární výpověď o autorově pobytu v divočině. „Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem základním skutečnostem života…“
Na výlety i delší putování:
- Kniha o Jizerských horách, M. Nevrlý, Severočeské nakladatelství 1991 – úchvatná sbírka pověstí a příběhů u Jizerských hor, podaná autorovým nezaměnitelným způsobem.
- Věčný hvozd, J.Tomeček, Albatros 1961 – poetické a vzrušující vyprávění o Jeseníkách.
- Za strašidly na hrady a zámky, P.David a V.Soukup, Ikar 2006 – 50 tipů na výlety. Dozvíte se nejen něco o historii místa, ale i pověsti, které se k místu váží.
- Za strašidly do lesů a skal, P.David a V.Soukup, Ikar 2006 – 50 tipů na výlety. Dozvíte se nejen něco o historii místa, ale i pověsti, které se k místu váží.
Beletrie:
- Bílý tesák – J.London, Albatros 2003 – „Nesmrtelný příběh Bílého tesáka, křížence psa a vlka, který neohroženě překonává nástrahy drsného života v arktické přírodě, ale je málem zahuben lidskou krutostí a zlobou.“ (z Kosmas.cz)
- Muž, který sázel stromy – J.Giono, Literární čajovna Suzanne Renaud 2006 – kultovní příběh o ohromné síle lidského ducha a jeho sepjetí s krajinou.
- Volání divočiny – J.London, Grada 2010 – sbírka povídek z alijašské divočiny na přelomu století. Doporučujeme především první povídku, kde je princip divočiny zobrazen veškerým autorovým spisovatelským mistrovstvím.
Poezie:
- Máj a jiné básně, K.H.Mácha, BBart 2010 – sbírka poezie velkého českého básníka a také nadšeného poutníka. Jeho dílo je jako stříbrnou pavučinou protkáno sepjetím s krajem, kterým chodíval.
Woodcraft a Skauting:
- Dva divoši – E.T.Seton, Albatros 1978 – o dobrodružství dvou chlapců, kteří žili jako Indiáni. „Protože jsem poznal muka žíznivé touhy, chtěl bych vyhloubit studnu, z které by i jiní mohli pít.“
- Kniha lesní moudrosti – E.T.Seton, Olympia 1991 – legendární kniha zakladatele woodcraftu a jednoho z předních zakladatelů skautského hnutí. Název vypovídá sám o sobě.