Výstup na Kokrháč a prunéřovská brána do Krušných hor

Naše cesta začíná tam, kde by to jen málokdo čekal. Vystupujeme z vlaku na vlakové zastávce Kadaň – Prunéřov přímo pod komíny uhelné elektrárny, která nám svou velikostí zastírá větší část zorného pole a výhledu na hory. V někom, kdo nikdy neměl tu čest stát takto blízko podobného komplexu, vzbudí první pohled a následná dvoukilometrová pouť podél tohoto kolosu, kudy nás vede modrá turistická stezka k úpatí hor, jistě silné emoce.

Elektrárna Prunéřov dostala svůj název podle stejnojmenné vesnice, která původně stála právě v místech dnešního elektrárenského komplexu, který byl vystavěn v 60. letech minulého století. Celý komplex sestává ze dvou bloků o celkovém výkonu 1710 MW. I když je to stavba nevzhledná, hlučná a do krajiny absolutně nezapadající, musí se nechat že v sobě nese určité titánské industriální kouzlo.

Uhelná elektrárna Prunéřov

Naštěstí cesta kolem elektrárny rychle utíká a než se člověk naděje přechází silnici E442 vedoucí na Karlovy Vary (občas zde postávají prostitutky, ale vesměs je snimi možné občas zapříst i milý rozhovor) a vstupuje do vesnice Prunéřov Nová Víska, která leží na konci údolí Prunéřovského potoka. Asi po necelém jednom kilometru odbočujeme doleva mezi chatky abychom se dostali na úpatí hory Kokrháč jejíž vrchol je naším prvním cílem. Výstup je poměrně náročný, neboť na vrchol nevede žádná pořádná cesta a je lépe postupovat azimutem. Zde nemá cenu snažit se nějak vást navést na tu správnou cestu, já sám sem byl již na tomto místě několikrát a snad pokaždé sem se na vrchol dostal jinou stezkou. Nejhorší překážkou sou snad chatičky lufťáků na úpatí, jejihž zahrádky, cestičky a plůtky vytvářejí často velice záludná bludiště. Nejednoduší je mít trochu drzosti, popřípadě se mile dovolit o průchod přes něčí zahrádku. Zatím se mi nestalo, že by mi nebylo vyhověno 🙂

Duby na Kokrháči

Jen co necháme chatky za zády rozprostře se před námi krásný dubohabrový les občas doplněný o stříbrné kmeny buků. Cesta na vrchol není snadná, vždyť před námi je zhruba 250-300 m převýšení a rozhodně bych tomu kdo půjde na Kokrháč poprvé doporučil sebou mapu, kompas nebo navigaci aby to krásné místo, které je cílem naší cesty nepřešel. Pro jistotu přidávám součadnice: 50°26′32,61″ s. š., 13°14′49,207″ v. d.Na vrchu Kokrháč je, krom nádherné vyhlídky na hrad Hasištejn a renesanční kostel ve Výsluní, také přírodní památka zřízená z důvodu ochrany samotného útvaru Kokrháč který je ukázkou selektivního zvětrávání ortorul a dále reliktního boru a výskytem medvědice lékařské. Krom toho roste v sezóně v okolí Kokrháče velké množství hřibů, klouzků, babek a dalších chutných

Kokrháč

hub. Vrch Kokrháč je také jedním z míst, které užívám jako své duchovní poutní místo a byl již svědkem několika rituálů příslušníků Vlčího kultu. Zvlášť po cestě kolem již zmiňované elektrárny, dokáže na člověka hluboce zapůsobyt.

Když se dostatečně pokocháme vyhlídkou a místem samotným je na čase vydat se na další cestu. Ta vede po dobře patrné pěšině po hřebeni vrchu směrem na severozápad k úpatí hory s názvem Voliňský Vrch, ale naštěstí není nutné ho zdolávat, protože stezka vede po jeho východním úpatí z kterého je místy opět krásný výhled nejenom na již zmíněný hasištejn, ale i na samotný Kokrháč. Tato stezka po úboží hory nás dovede na další z přírodopisného hleiska zajímavou lokalitu a tou je “lokalita břízy ojcovské u Volině”. Tato přírodní památka byla vyhlášena byla v roce 1986. Chráněné území představuje jediný výskyt břízy ojcovské na území České republiky.

Hasištejn

Po zhruba 300 metrech severně od této lokality narazíme na asfaltovou silničku, po které se vydáme zhruba 1,5 kilometru směrem zpět k obci Prunéřov (přibližně jihovýchodní směr), ale rozhodně se ještě nehodláme vracet. Osobně doporučuji dojít zhruba do míst, kde je na mapě nápis Úbočí a po jedné z lesních cest se vyšplhat do kopce na žlutou turistickou cestu po které už bez problému dojdeme buď na hrad Hasištejn (východní směr) nebo do městečka Výsluní (západní směr). Volbu nechám na Vás, ale předpokládejme, že teď jsme se rozhodli pro jednodenní variantu výletu a vydáváme se na hrad Hasištejn, kde je možné se občerstvit, pokochat se zbytky hradního opevnění, nebo navštívit jednu z věží která funguje jako rozhledna. Rozhodně nevynechejte možnost něco zajimavého si přečíst i o historii hradu. Z hradu Hasištejn je pak možné vydat se po modré, zpět na vlakové nádraží na kterém sme započali náš výlet.

Přeji mnoho krásných zážitkůna Vašich cestách a dobrý lov!

Rushwolf

Mapa okolí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 9 =

*