Zámecký park v obci Moravec

Už dlouho chci napsat krátký článek o velmi krásném zámeckém parku v obci Moravec, která leží nedaleko Velkého Meziříčí. Obec samotná mi příliš neimponuje, ale jakmile se dostanete do tiché náruče místního parku, jakobyste prošli branou do jiného světa. Rád bych toto místo ukázal jako příklad, že zajímavý a inspirativní kousek země nemusí být nutně kilometry od posledního lidského obydlí, ale že s ním naopak může žít v symbióze. MAPA.

Park leží v samotném středu obce a jednou svojí stranou je otevřený do polí. Vzniká tak dojem, jakoby park nebyl pouze zahradou zámku a zámecké kaple, ale zároveň zahradou celé vesnice. Je v něm mnoho různých dřevin, z nichž spousta původně do čech nepatří (viz. vyčerpávající seznam na webu Moravce). Ovšem díky této rozmanitosti je park také zajímavou paletou různosti, kterou může příroda ukázat.

Co mě však na celém místě zaujalo nejvíc, je jeho zvláštní tichá energie díky které se člověk cítí zkrátka „trochu jinak“. Při několika procházkách, které jsem měl tu čest parkem podniknout se mi pokaždé poštěstilo zapřést zajímavý rozhovor se svým doprovodem. Jakoby zdejší stromy a keře podněcovaly kontemplativní náladu a dávali poutníkovi bezpečný azyl před vnějším světem. Tím ho pak podporují, aby se nebál pustit hlouběji do světa vnitřního.

Kamenné doplňky a zámek samotný jsou podle mě pěkně a vkusně včleněny do přírodního prostředí. Nutno dodat, že vlivem času tu příroda získává trochu navrch a o kamenné zídky a lavičky už se nikdo moc nestará. To mu ovšem jen dodává na zvláštní tiché smutné poetice. Majestát přírody pomalu zakrývající dávnou lidskou slávu…

Pokud člověk projde parkem až k okraji, kde se jeho konec rozlévá do polí, narazí na zvláštní děsivou budovu s malými okny. Dozvěděli jsme se, že to dříve bývala sýpka, ale něco mi říká, že se tu dřív muselo dít i něco jiného. Možná za války…těžko říct. každopádně dovnitř bych raději nelezl a zůstal v tichém bezpečí parku.:)

Inu, pokud někdy zavítáte do Moravce nebo jeho okolí, vezměte si zápisník na nápady nebo vhodný doprovod a běžte se projít tímto kouskem přírody. Třeba i vám na mysli vytanou zajímavé a nové věci, které časem obohatí váš život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 1 =

*