Velký Mehelník

mehelnikVelký Mehelník je kopec nedaleko Písku (632,5 m.n.m.) a je nejvyšším vrcholem celého kopcovitého masivu pokrytého překrásnými lesy a mechem porostlými kameny. Tento charakter krajiny je charakteristický i pro samotný vrchol. U paty vrcholu se nachází kouzelná studánka a na samotném vrcholu několik pozoruhodných, obrovských balvanů. Krajina svým charakterem a energií připomíná Šumavu a to zejména v okolí Velkého Mehelníku.
Dle archeologických nálezů mohlo toto místo sloužit v haštalském období jako obětiště. Podle píseckého historika Jana Matznera se na vrcholu nachází kamenný obětní stůl, na kterém pohané měli do kamenných misek zachycovat krev obětí. Toto ale nikdy nebylo potvrzeno, i když obřady kultovní povahy zde byly pravděpodobně prováděny. Kámen, ke kterému se tyto doměnky vztahují je plochý balvan, který najdete nějakých 30 metrů od označeného vrcholu kopce a poznáte jej okamžitě. Místo samotné je obýváno mnoha přírodními duchy a v kamenech a kmenech stromů uvidíte nejednu „tvář“ a zaslechnete nejeden „hlas“.

Z východního okraje města Písek se lze dostat na Mehelník po zeleném vycházkovém okruhu (zelený a bílý trojuhelník tvořící čtverec), což je velmi příjemná a nijak dlouhá trasa – ideální na celodenní výlet. Cestou se lze zastavit také na rozhledně Jarník či v restauraci na Živci. Na tomto místě se konalo také jedna z pohanských sešlostí – BMWC 13. Naše zkušenost s turistickou chatou na Živci je negativní – pro skupinové akce nedoporučujeme.

Studánka
Studánko pod vrchem skály a mechu,
být otázkou “Proč?” je slyšet tvoje mlčení.
Tak ptám se sám sebe, jak stojím bez dechu
proč chci v tobě plout, když se rozední,
jenom tu nečekat a najít srdce hor.
Chci najít tvou hloubku a jít ještě dál,
Do víru tvých duší. A vrátit bych se bál.
Ty šílená krása a já jen obyčejný tvor,
Mé oči tě sledují, dívej se i ty na ně,
než překrojím hladinu dotykem své dlaně.
Chci tě pít a požehnání zpět ti dávat.
Vždyť kamení a tvá tma jsou ústy Země Matky.
Proč lákáš mě ke skoku po němž není návrat?
…s tebou splynout a nevrátit se zpátky…

mehelnik_1

Kraj: jihočeský
Dostupnost: střední
Pro rituály: vhodné
K rozjímání: použitelné
Míra turismu: přijatelná

Jakub Achrer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − six =

*