Pustý zámek u Zakšínu

pusty_zamek_logoZde se nachází na nedaleké skále velice energetický bod.
Poprvé jsme se na průzkum Pustého zámku vydali večer před oslavami zimního slunovratu. Větší průzkum okolí ale nebyl možný, protože na daném energetickém místě měla už rozběhlý rituál nějaká (zřejmě šamanská) praktikující skupina, takže jsme se potichu stáhli a vydali zpět domů. Další průzkum jsme potom uskutečnili až o pár měsíců později, když opadl sníh a jaro plně otevřelo svou náruč. Po lehkém výstupu a pokecáním s místními jsme dorazili na místo. Vystoupili jsme na hrad a vytáhli svačiny. Místo podle mě donesených informací bývalo obýváno a zvelebováno trampy, bohužel se ale rychle zpopularizovalo a tím i přilákalo ne-moc šetrné výletníky a lesní přespávače. Poslední ranou bylo vyhoření celého místa a tím i poslední kapkou pro místní obyvatele. Teď je zde klid, čisto a ticho. Vládne zde jen posvátnost přírody. Po procházce po skalách, které kdysi byly hradem, jsme se vydali na energetické místo a dále na vyhlídku. Zde bych chtěl k té posvátnosti přírody dodat, že celý vrchní les po cestě od hradu k vyhlídce je velice energetický a pozitivní, takže doporučuji plně otevřít všechny svoje smysly. Takový Posvátný háj bych až mohl říci:) (snad je tomu tak do teď). Vyhlídka nás omámila svým krásným výhledem, takže nám nezbývalo nic jiného, než si sednou, či lehnout a nechat se unášet krásami světa. Bohužel po tomto výborném odpočinku nás začal ale tlačit čas, tak jsme se vydali na cestu domů. Snad se tam ale zase brzy vydáme.

pusty_zamek_5

Základní informace:
Nejkratší cesta vede od Zakšína asi 1,5 kilometru lehce strmým kopcem. Další turistická značka vede z druhé strany Dubé a je podstatně delší (asi 11 km). Poblíž hradu je také Račská vyhlídka, kde je i udělané posezení, a ze které je opravdu překrásný výhled.

pusty_zamek_4

Cesta k energetickému místu:
U hradu je rozcestník. Podle něj se vydáte na vyhlídku Ráč, nebo dále na Dubou. Projdete blízkou úžinou mezi skalami a vyjdete kamenné schody. Za nimi uděláte pár kroků a zatočíte doprava na blízkou skálu s výhledem a tam poblíž malého stromku je ono místo .

pusty_zamek_2

Dodatky:
– Jmelí bílé borovicové se zde díky dobrým povětrnostním podmínkám vyskytuje skoro na každém stromě (v zásadě každé borovici:) ) .
– Schránka pro hru geocaching : Pustak-Zaksin

pusty_zamek_1
Historie hradu:
Podle archeologických nálezů vznikl hrad před rokem 1319 na místě dávného hradiště a záhy zanikl. Byl však nejspíše obnoven, protože v roce 1402 je připomínám jako majetek Václava Berky z Dubé. Koncem století byl hrad připojen ke Starému Berštejnu.

MAPA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 6 =

*