Kaplička sv. Háty (Deštná)

Není známo, kdy a kým byla postavena. Ani místní kroniky neobsahují žádné konkrétní informace. Najdeme ji na sever od Jindřichova Hradce v lese na rozhraní katastru Dešná a Mostečný.

Dle pamětníků označovala kaple místo loučení se zemřelými. Z Mostečného chodíval pohřební průvod na hřbitov do Deštné a u kapličky se zemřelí loučili se svou obcí a pozůstalí s svými zesnulými blízkými. Jestli byla kaplička postavena pro tento účel nebo zde stála už před tím však není známo. Stojí na cestě, kterou místní usedlící nazývají „Umrlčí cestou“.

Sv. Háta je též známa jako sv. Agáta a dle mého zcela neakademického názoru má jisté paralely s Bohyní Brigitou, byť pochází zcela z jiného koutu Evropy. Agátiny svíčky se umísťovaly do koutů dvora jako ochrana před ohněm, neštěstím a obecně katastrofám přírodního charakteru. Její atributy jsou: na míse uťatá ňadra, kleště, pochodeň, pánev se žhavým uhlím, hořící hranice, svíce, pecen chleba, jednorožec jako symbol panenství, nůžky, nůž a závoj. Připadá mi spíše jako panenská Bohyně. Nedokážu nijak vysvětlit, proč právě ona má kapli na takovém místě a jakou má souvislost s loučením zemřelých se svým domovem, byť některé její atributy mají k tomuto principu blízko.

Toto místo je však velmi příjemnou zastávkou na červené značce mezi Deštnou a Lodhéřovem. Pobízí k vnitřnímu klidu a tichému pozorování okolní přírody. Jeho charakter skutečně odpovídá místu na rozhraní, mýtině mezi dvěma světy. Okolní les je obývám mnoha přírodními duchy a je velmi přátelský. Kousek pod kaplí směrem k Deštné se nedaleko cesty nachází pěkná lesní studánka.

Déšť

Šedivé a bílé proudy k zemi
kapky na kůži z pláče nebe
proletěly těly na dláždění

déšť rozžhavený zimou
stěny, podlaha i strop
chytáš ho do vlasů a řas
prales jehel z vody
nespočítáš kruhy
světy v nich
a hladiny.

Kraj: jihočeský
Dostupnost: spíše snadná
Pro rituály: použitelné
K rozjímání: vhodné
Míra turismu: velmi malá

Jakub Achrer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × three =

*