Svatá hora u Příbrami

svata-horaSvatá hora u Příbrami je kopec s neobyčejně silnou energií, překrásným parkem a nádhernými stromy. Je krásná zejména na podzim. Navštívil jsem ji mnohokrát. Každý rok se se ji vydávám navštívit alespoň jednou. Hora je prostoupena mocí Bohyně a i přes poměrně značnou turistickou návštěvnost si uchovává poklidného a jemného ducha. Ideálním dnem k návštěvě tohoto místa je všední den, neboť v tu dobu potkáte na Svaté hoře nejméně turistů. Nejlepší roční dobou pro její návštěvu je podzim, který ze všech ročních dob nejlépe rezonuje se silou, která je pro tento kopec charakteristická.

Pověst praví, že ve 13. století nechal na vrcholu tohoto kopce vystavět kostel sv. Marii jistý rytíř jako díky za její ochranu před loupežníky. Sám jsem se mnohokrát ptal sám sebe, co se asi na tomto místě dělo před tím. Je fakt, že poutě se konají na tomto místě již mnoho let a přítomnost pramene v blízkosti vrcholu kopce také ledacos napoví. V průběhu staletí se stala Svatá hora známým poutním místem a jedním z nejdůležitějších center mariánského kultu v Evropě. Zdivo původní kaple je dodnes součástí zdiva celého klášterního komplexu. V centrální kapli najdete velmi vzácnou sošku panny Marie. Jeden z mnichů řádu redemptoristů, kteří mají klášter ve své správě, mi prozradil, že jejich Panna Maria Svatohorská dostává čisté šatičky každý den a střídá tak způsob oblékání. Oltář, na kterém stojí, je zhotoven z 200 kilogramů ryzího stříbra. Celý klášter má devět věží. Přímo z centra města se lze do atria kláštera dostat chodbou po schodišti, které má přesně 363 stupňů. Čísla mi to připadají přinejmenším pozoruhodná.

V těsné blízkosti klášterního komplexu je park. Rostou v něm stromy velmi neobyčejných tvarů a při bližším zkoumání zjistíte, že řada z nich je zvláštních i „jinak“. Pokud navštívíte toto místo, doporučuji v každém případě prohlídku všech maleb na stěně atria, návštěvu hlavní kaple, cestu po schodišti, které vede chodbou do centra města a konečně park za klášterem. Park je místem, které zkrátka nelze vynechat. Rozprostírá se na opačné straně, než je schodiště. V jeho horní části lze najít také zvláštní budovu osmiúhelníkového půdorysu s nápadně velkou kopulí, v níž se právě nachází ona zmiňovaná studánka.

Přesto, že hoře dominuje křesťanský klášter, považuju ji jedno z nejdůležitějších míst v mém životě, kam jezdím tu a tam rozjímat a poznávat některé tváře Bohyně. Němý úžas je pocit, který jsem na tomto místě zažil nesčetněkrát a nepochybně se tak bude dít i v budoucnosti. Nemohu jinak než doporučit všem, kdo jsou natolik otevření, že jim nevadí blízkost katolické církve a mohou prožít přítomnost Bohyně a Matky Země a uctívat ji i na takovémto místě.

Do Příbrami se lze dostat několika způsoby. Autobus jezdí poměrně často z autobusového nádraží Na Knížecí (Praha). Na směr Příbram se chodí stopovat nejčastěji k přípojnému pruhu čerpací stanice (té vzdálenější od centra) v Malé Chuchli, kam jezdí ze Smíchovského nádraží několik autobusů. Většina aut však posléze na Příbram neodbočuje, nýbrž pokračuje rovně směr Písek a Strakonice. Vlastním autem lze dojet až těsně pod Svatou horu na parkoviště, kde je placené stání (30 Kč na den). Na oběd se dá zajít například do pizzerie, kterou najdete dole ve městě v blízkosti ústí schodiště – když z něj vyjdete, popojdete pořád rovně až na hlavní nákupní třídu, kam ústí průchod a dáte se vpravo. Po cca 200m ji uvidíte po své levé ruce.

Stříbrný srp

Stříbrný srp je řeka let,
jenž stíná strom i list i květ.
Nezanechá krve kapky
zbytečným dnem uroněné
které by mohly vyprávět
o tom, co nelze vzít zpátky,
čím dny a roky propojené.

Stříbrný srp a nocÍ hvězdami
tančí Bohyně svými kresbami
a roztrhaný vláčen po poli
je Bůh na křídlech bělásků.
Zpívá z propasti pod námi,
že nic tak sladko nebolí,
jako vykrvácet pro lásku.

Stříbrný srp když přetne čas,
semeno, plod i ječný klas,
koruna stane se soumrakem.
Tma zahalí svit zlatých dlaní
a zbyde po něm jenom mráz.
Nahý odejde za zázrakem
a vyplní své věčné přání.

svata-hora_1

Kraj: středočeský
Dostupnost: snadná
Pro rituály: nevhodné
K rozjímání: ideální
Míra turismu: větší

Jakub Achrer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 9 =

*